Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

15:05, duminică, 27 decembrie, 2015

Duminica a XXX-a după Cincizecime (a Sfinților Strămoși după trup ai Domnului) la Catedrala mitropolitană

_MG_0192

Şi auzind acestea, unul dintre cei ce şedeau cu El la masă I-a zis: Fericit este cel ce va prânzi în împărăţia lui Dumnezeu! (Luca, 14, 15)

În Duminica a XXX-a după Cincizecime (a Sfinților Strămoși după trup ai Domnului) ÎPS Mitropolit Vladimir, avându-l alături pe PS Ioan, Episcop de Soroca, Vicar al Mitropoliei Chişinăului şi a Întregii Moldove, precum şi pe slujitorii Catedralei Mitropolitane, a săvârşit Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie, la care au participat nenumăraţi credincioşi dreptmăritori.

În atmosfera festivă şi măreaţă a serviciului divin duminical, diaconul Ciprian Boian s-a învrednicit de a fi hirotonit în treapta de preot, primind și primele decorații bisericești: bedernița, camilavca și crucea de aur.

Tot în această zi, Vlădica Vladimir l-a hirotonit diacon pe tânărul teolog Andrei Enachi, pe seama capelei „Întâmpinarea Domnului” din cadrul Universității de Stat din Moldova.

Cu acest binecuvântat prilej, Vlădica Vladimir a urat nou hirotoniților slujitori să fie vrednici de chemarea lor şi să-şi ducă crucea încredinţată cu semerenie şi desăvârşită ascultare.

Alăturându-se cuvintelor de felicitare și povățuire duhovnicească a Întâistătătorului, PS Ioan, i-a îndemnat pe tinerii clerici să-și dăruiască toată puterea și dragostea pentru slujirea lui Dumnezeu și buna îndrumare a semenilor.

La final, primind binecuvântări arhierești și îndemnuri nobile, credincioșii au mers spre casele lor cu nădejde în ajutorul Domnului și cu speranța moștenirii Împărăției cerurilor.

Biroul de presă al Mitropoliei