14:01, duminică, 11 decembrie, 2016

Duminica a XXV-a după Cincizecime, la Catedrala episcopală din Soroca

În Duminica a XXV-a după  Cincizecime (a Vindecării femeii gârbove), PS IOAN, Episcop de Soroca, Vicar al Mitropoliei Moldovei a oficiat Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie, la Catedrala episcopală „Adormirea Maicii Domnului” din orașul Soroca.

După citirea Evangheliei, PS Episcop IOAN a explicat pericopa duminicală care ne prezintă vindecarea unei femei gârbove, de optsprezece ani.

„Iubiţi fraţi întru Domnul, învăţătura principală a Evangheliei de astăzi, mult folositoare pentru Postul Naşterii Domnului, este îndemnul la fapta milostivă. Mântuitorul Iisus Hristos săvârşeşte binele fără să fie rugat, fără să I se ceară. Femeia gârbovă nu a cerut nimic de la Iisus, ci El din proprie iniţiativă a chemat-o şi a vindecat-o. A chemat-o la El şi i-a spus: „Eşti dezlegată de neputinţa ta” (Luca 13, 12), a pus mâinile Sale asupra ei şi a vindecat-o. A unit cuvântul eliberator cu fapta milostivă. Prin această lucrare, Mântuitorul Iisus Hristos ne învaţă şi pe noi să nu aşteptăm ca să fim rugaţi sau solicitaţi stăruitor, ci dacă vedem că un om are nevoie de ajutorul nostru, să mergem spre el şi să-l ajutăm.

Din această lucrare milostivă şi minunată a Mântuitorului Iisus Hristos înţelegem că Dumnezeu lucrează când doreşte El şi cum doreşte El, iar modul Lui de lucrare este unul pedagogic sau înţelept. Chiar dacă întârzie, ori face altceva sau altcumva decât aşteptăm noi, Dumnezeu lucrează totdeauna pentru mântuirea oamenilor”, a menţionat în cuvântul predicatorial, PS IOAN.

Totoadtă, Vlădica IOAN a îndemnat credincioşii ca în perioadă Postului Naşterii Domnului, să vizitează şi să ajute bolnavii, bătrânii, pe cei săraci, pe cei necăjiţi, pe cei singuri. „Să nu aşteptăm ca să fim rugaţi sau solicitaţi stăruitor, ci dacă vedem că un om are nevoie de ajutorul nostru, să mergem spre el şi să-l ajutăm”, Or, numai aşa ne putem numi creştini şi următori ai lui Hristos.

Sursa: www.ioanmosnegutu.info