Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

18:22, duminică, 26 iulie, 2015

Duminica a VIII-a după Rusalii la Catedrala mitropolitană

În duminica a VIII-a după Rusalii, cu binecuvîntarea Întîistătătorului Bisericii Ortodoxe din Moldova, PS Ioan Episcop de Soroca, Vicar al Mitropoliei Moldovei, a slujit Sfînta liturghie la Catedrala chiriarhală „Nașterea Domnului” din Chișinău, la care au participat slujitori ai altarului, dar și numeroși credincioși.

În timpul predicii, PS Ioan a transmis enoriașilor binecuvîntarea și mesajul părintesc al Înaltpreasfințitului Mitropolit VLADIMIR, care a condus astăzi slujba praznicală la Catedrala mitropolitană din or. Ircutsk, Federația Rusă, în contextul celebrării unui mileniu de la trecerea la cele veșnice a Sfîntului Cneaz Vladimir.