12:44, duminică, 23 iulie, 2017

Duminica a VII-a după Cincizecime – Să punem la dispoziția Lui Dumnezeu mâinile noastre, voința noastră, dărnicia noastră

În Duminica a VII-a după Cincizecime (Vindecarea a doi orbi și a unui mut din Capernaum, Matei 9, 27-35.), Înaltpreasfințitul Mitropolit Vladimir, fiind înconjurat de slujitorii Catedralei Mitropolitane, a oficiat Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie, la care au participat numeroși credincioși.

Printre enoriașii prezenți la Serviciul divin au putut fi văzuți și numeroși părinți cu copiii lor, fapt ce demonstrează grija celor dintâi pentru creșterea tinerei generații în spiritul valorilor credinței creștin-ortodoxe, or anume în Biserică dragostea pentru cele sfinte poate fi deprinsă cel mai bine, copiii având posibilitatea să trăiască experiența apropierii de Dumnezeu alături de părinții lor, înțelegând prin propria trăire rolul și rostul credinței în consolidarea familiei, astfel încât și ei la rândul lor, la timpul cuvenit, să-și întemeieze căminul familial pe baza acestor bineplăcute exemple.

Ca la fiecare slujbă și în această Duminică cei prezenți au putut simți grija și dragostea părintească a Înaltprea Sfințitului Părinte Mitropolit Vladimir transmisă prin atmosfera de o înaltă ținută duhovnicească și o mare împlinire sufletească pe care au putut-o trăi atât slujitorii Altarului cât și credincioșii uniți în rugăciune și în cuget.

Evanghelia acestei Duminici ne îndeamnă și pe noi să-i ajutăm pe cei întristați, pe cei suferinzi, pe cei bolnavi. Astfel, suntem îndemnați să devenim mai mult Trupul Său tainic, adică Biserică, să punem la dispoziția Lui mâinile noastre, voința noastră, dărnicia noastră, pentru a aduce mângâiere celor bolnavi, celor flămânzi, celor săraci și tuturor care cer ajutorul lui Dumnezeu. Iar Dumnezeu dăruiește ajutorul Său celor în nevoi folosind mâinile milostive ale celor care ascultă Evanghelia și împlinesc poruncile iubirii Mântuitorului în relațiile cu semenii lor.

Să ne ajute Bunul Dumnezeu să simțim bucuria și chemarea sfântă de a fi mâinile iubirii lui Hristos, care ajută pe semenii noștri aflați în suferință, în necazuri, în singurătate și în deznădejde.

Duminica de astăzi a fost însemnată pentru Diaconul Iuventin Gojan, care a fost hirotonit preot pe seama bisericii „Sf. Arh. Mihail și Gavriil” din orașul Șoldănești,  primind cu acest prilej cuvintele de felicitare şi sfaturile duhovniceşti ale arhiereului.

După slujbă, drept-măritorii creștini au ascultat o frumoasă predică menită să le mențină în suflet vie flacăra credinței și a speranței întru mântuire.

Sectorul Sinodal Comunicare Instituțională și Relații cu Mass-media