13:00, duminică, 9 iulie, 2017

Duminica a V-a după Cincizecime, la Catedrala Mitropolitană. „Acolo unde nu locuiește Dumnezeu în inima omului se cuibărește puterea celui rău”

Biserica Ortodoxă se află astăzi, 9 iulie 2017, în a cincea Duminică după Cincizecime, zi în care se face și pomenirea Icoanei Maicii Domnului de la Mănăstirea Neamţ și a Icoanei Maicii Domnului de la Tihvin. La Catedrala Mitropolitană „Nașterea Domnului” din Capitală, Sfânta Liturghie a fost oficiată de către Întâistătătorul Bisericii Ortodoxe din Moldova, Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Vladimir, înconjurat de un sobor de preoți și diaconi, slujitori ai Catedralei Mitropolitane.

Pericopa rânduită de către Biserică a se citi la Sfânta Liturghie din această Duminică prezintă vindecarea celor doi demonizați din ținutul Gadara.

Din această pericopă evanghelică înțelegem că diavolul muncește pe om atât cât omul îi dă putere asupra sa. Trebuie să avem nădejde la Dumnezeu și trebuie să înțelegem că ne aflăm permanent într-un război nevăzut cu forțele întunericului. Suntem îndemnați de către Sfântul Apostol Pavel ca să fim treji. Avem aceste arme împotriva diavolului: smerenia, postul, rugăciunea; să nu ne depărtăm de ele.

Să căutăm totdeauna a împlini poruncile lui Dumnezeu și să căutăm să-L păstrăm pe Dumnezeu în inima și în sufletul nostru, nu ca acești oameni din cetatea Gherghesei care au spus Mântuitorului: Pleacă de la noi. Acolo unde nu locuiește Dumnezeu în inima omului se cuibărește puterea celui rău.

În timpul serviciului divin, ÎPS Mitropolit Vladimir a rostit la unison cu numeroșii credincioşi, Crezul și Rugăciunea Domnească, după care a binecuvântat enoriaşii, îndemnându-i spre fapte bune, pentru folosul sufletului şi a mântuirii.

Slujba arhierească din această Duminică, însoţită de rugăciunea râvnitoare a celor prezenţi, a făcut ca această Sfântă şi Dumnezeiască Liturghie să aducă lumină, împăcare şi bucurie întru Mântuitorul nostru Iisus Hristos.

Sectorul Sinodal Comunicare Instituțională și Relații cu Mass-media