14:20, duminică, 2 aprilie, 2017

Duminica a V-a din Postul Mare, a Sfintei Cuvioasei Maria Egipteanca, sărbătorită la Catedrala mitropolitană

În ziua pomenirii Sfintei Cuvioasei Maria Egipteanca – cea de a V-a Duminică din Postul Mare – cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Mitropolit Vladimir, Preasfințitul Ioan, Episcop de Soroca, Vicar mitropolitan a oficiat Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie la Catedrala nitropolitană „Nașterea Domnului” din mun. Chișinău.

Alături de Episcopul vicar s-a rugat secretarul mitropolitan Prot. mitr. Vadim Cheibaș, soborul preoțesc al Catedralei, precum și numeroși creștini veniți să ceară mijlocirea Sf. Cuv. Maria Egipteanca în fața Domnului, precum și să mulțumească Atotțiitorului pentru milostivirea și îndruarea Sa cea nemărginită.

În cadrul Serviciului divin, PS Episcop Ioan, a rostit un cuvânt predicatorial, în care a explicat că Duminica a V-a din Post a fost închinată Sfintei Cuvioase Maria Egipteanca, „pentru a ne determina să perseverăm în lucrarea noastră duhovnicească, prin săvârșirea faptelor bune, prin acte de pocăință și înaintarea în virtute, luând seama la faptul că urcușul nostru duhovnicesc spre Înviere este presărat cu multe necazuri și obstacole, că vrăjmașul diavol nu doarme, ci caută să ne abată de la calea cea bună. Or, tocmai de aceea, Biserica ne-a adus în fața ochilor minții chipurile unor sfinți nevoitori, precum Sfântul Grigorie Palama, Sfântul Ioan Scărarul și Sfânta Cuvioasă Maria Egipteanca, pentru a medita la felul în care și-au trăit viața și a le urma exemplul.”

***

Cea de-a şasea săptămână a Postului Mare (3-9 aprilie) este declarată Săptămâna Tineretului Ortodox, în care sunt preconizate diverse activităţi cu şi pentru tineri.

Slujitorii şi responsabilii din Sectorul Sinodal Activitate Pastorală pentru Tineret au planificat această perioadă, propunând rugăciuni, conferinţe, seri duhovniceşti, concursuri ş.a. Sunt planificate pelerinaje şi întruniri ale tinerilor la nivel regional.

Aceste iniţiative urmează să culmineze în ziua praznicului împărătesc Intrarea Domnului nostru Iisus Hristos în Ierusalim. Astfel, după slujba praznicală vă rugăm să îndemnaţi tinerii din fiecare parohie să iasă cu stâlpări în stradă, să meargă pe la casele credincioşilor şi să vestească bucuria sărbătorii, precum şi apropiata Înviere.

Nădăjduim, că prin această Săptămână vom retrezi tinerii noştri pentru adevăratele valori creştine, pentru o viaţă în duhul Evangheliei şi-i vom ajuta să conştientizeze semnificaţia Patimilor şi a Învierii Domnului.

Sectorul Sinodal Comunicare Instituțională și Relații cu Mass-media