20:56, marți, 24 iulie, 2018

Drumul Crucii spre Soroca s-a încheiat. În ajunul praznicului Icoana Maicii Domnului „Cu trei mâini” circa 2000 de pelerini au intrat în orașul Soroca

Marți, 24 iulie Icoana Maicii Domnului „Cu trei mâini” a ajuns la Soroca. După ce au parcurs Drumul Crucii, creștinii s-au închinat și s-au rugat la icoană pe Piața Libertății, unde au fost așteptați de alți credincioși.

Miercuri, 25 iulie, când este sărbătorită icoana Maicii Domnului „Cu trei mâini” în preajma monumentului Sfântului Ștefan cel Mare din Piața Libertății a municipiului Soroca va fi slujită Sfânta Liturghie praznicală de către Înaltpreasfințitul Mitropolit Vladimir împreună cu un sobor de arhierei, stareți de mănăstiri, protopopi și preoți.

Bucură-te, Maica Domnului, mâna nevăzută a milostivirii Preasfintei Treimi !