Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

10:20, luni, 12 august, 2013

Drumul Crucii în jurul sectorului Ciocana

IMG_2630

Drumul Crucii este tot mai necesar astăzi, când lumea se află la marginea prăpastiei, iar oamenii sunt tot mai departe de Dumnezeu.

Recent, cu purtarea de grijă a părintelui Gheorghe Cojocaru, parohul bisericii „Naşterea Maicii Domnului”, în protopopiatul Ciocana, sa desfășurat  Drumul Crucii în jurul sectorului, cu participarea enoriașilor bisericilor “Sf. Prooroc Ilie”, “Nașterea Maicii Domnului”, “Sf. Ierarh Ioasaf de Belgorod” și “Sf. Prooroc Daniil”, dimpreună cu preoții-parohi ai sfintelor lăcașe.

În timpul procesiunii, credincioșii au înălțat rugăciuni către Bunul Dumnezeu pentru ploaie, liniște, pace și bunăstarea capitalei, dând în același timp laudă Atotțiitorului și sfinților Săi pentru nenumăratele binecuvântări și binefaceri de care se bucură poporul binecredincios din Chișinău și din întreaga țară.

Evenimentul s-a încheiat cu o agapă frățească la care au participat toți credincioșii prezenți la procesiune.