12:59, duminică, 18 august, 2013

Drumul Crucii a ajuns la Cetatea Sorocii

Nenumăraţii slujitori şi credincioşi, participanţi la Drumul Crucii şi al Pocăinţei, demarat cu binecuvântarea Înalt Prea Sfinţitului Mitropolit Vladimir, au ajuns şi la  Soroca, unde au fost întâmpinaţi cu pâine şi sare şi deosebită dragoste creştinească de către preoţii circumscripţiei în frunte cu Părintele Protopop Nicolae Craveţ, zeci de credincioşi şi reprezentanţii  administraţiei publice locale, în frunte cu primarul de Soroca, Doamna Elena Bondarenco.

Părintele Protopop a adresat un mesaj de salut oaspeţilor, menţionând că pentru credincioşii din Soroca Drumul Crucii este un eveniment deosebit de aşteptat, deoarece acesta semnifică unitatea ţării şi a neamului în Credinţa Ortodoxă şi în nădejdea faţă de bunătatea nemărginită a Mântuitorului Hristos.

După ce au mulţumit Domnului pentru ajutor, pelerinii împreună cu sorocenii care i-au întâmpinat,uiţi în cuget şi în rugăciune,  au continuat procesiunea prin istoricul oraş de pe malul Nistrului.

Sursa video: www.sorttv.info.md