9:00, miercuri, 13 aprilie, 2016

Drept aceea, mergând, învăţaţi toate neamurile… Sectorul Sinodal pentru activitate Misionară, antisectară şi antischismatică în acţiune de răspândirea a Cuvântului

IMG_5760Uniți într-un cuget, într-un gând, într-o voință! Sectorul Sinodal pentru activitate Misionară, antisectară și antischismatică, în persoana Președintelui acestuia, Prot. Iulian Rață, însoțit de Preoții Misionari din Capitală, Prot. Anatolii Gârbu, Prot. Aviv Țambaliuc, Prot. Adrian Toia și Prot. Veaceslav Bodarev, însoțiți de mai mulți Preoți Misionari voluntari au desfășurat o vastă activitate pastoral-misionară de răspândire a Adevărurilor de credință prin distribuirea a mai bine de 2500 de pliante. O bucurie aparte a fost prezența Studenților Academiei de Teologie Ortodoxă din Chișinău, pentru care ieșirea în stradă constituie o experiență extraordinară de predicare a Cuvântului.

Scopul acțiunii este familiarizarea populației Capitalei cu valoarea inestimabilă a Ortodoxiei, cu termenul Ortodox, dar și cu Misiunea Bisericii Ortodoxe în contemporaneitate. În materialele distribuite se precizează:  Ortodoxia este marșul omului către Făcătorul lui, către îndumnezeire. Îl conduce pe om la dezvoltarea lui deplină întru Hristos şi pentru Hristos. Ortodoxia nu este numai teologie, este totodată și adevărată psihologie, și umanism autentic, și sociologie. Este un diamant care reflectă prin toate laturile adevărul.

Să cunoaștem deci Ortodoxia noastră. Nu teoretic, ci să o simțim şi să o trăim în toată profunzimea şi lărgimea ei. Doar așa vom putea să o provocăm şi să-i arătăm valoarea.
Ortodoxia noastră nu este muzeu, nu este trecut, ci viață, creație şi strălucire. Este marele nostru ideal, este nădejdea prețioasă a mântuirii noastre. Este mândria noastră întru Hristos! Să o propovăduim cu eroism şi slavă, ca niște fii adevărați ai marilor eroi ai Ortodoxiei.

Menționăm că astfel de acțiuni vor avea loc în toate centrele raionale din Eparhia de Centru a Mitropoliei Chișinăului și a Întregii Moldove. Startul acțiunii a fost dat de către Prot. Andrei Vapnișin, cu Binecuvântarea Protopopului de Strășeni, Prot. Victor Mihalachi, care personal a decis să participe la acțiunea de răspândire a pliantelor.

Sectorul Sinodal pentru Activitate Misionară, antisectară și antischismatică