10:55, joi, 13 septembrie, 2012

Două cărţi ale lui Jean Claude Larchet traduse în limba sârbă

În 5 septembrie a avut loc la Niş (Serbia) prezentarea a două cărţi a teologului ortodox Jean Claude Larchet traduse recent în limba sârbă: „Teologia bolii” şi „Iconograful şi artistul”.

Această prezentarea de carte a fost organizată de Preasfinţitul Iovan, Epsicop de Niş prin Centrul de Studii Eclesiale.

Teologul a înregistrat şi o emisiune pentru Radio Glas şi a fost primit de primarul oraşului, Dr. Zoran Perisić. Această manifestare face parte din sărbătoarea celor 1700 de ani de la Edictul de la Milan (313) proclamat de Sfântul Împărat Constantin, care s-a născut la Niş şi avea aici reşedinţa de vară.

În faţa unei asistenţe de 300 de persoane, a avut loc prezentarea cărţilor, de căpătâi pentru teologia ortodoxă actuală.

Traducerea şi adaptarea: Pr. Ioan Valentin Istrati

www.spc.rs