Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

12:51, joi, 2 mai, 2013

Donare de organe sau jaf de organe: Biserica Greciei luptă împotriva unei noi legi

Clericii seniori și organismele bisericesti din Grecia duc, în prezent, o campanie de opoziție la o lege, care din 1 iunie „va ușura restricțiile privind donarea de organe”. Principalele obiecții au fost legate de o prevedere legală cu privire la așa-numitul „consimțământ prezumat”, care ar permite donarea de organe, fără consimțământul membrilor familiei. Mai mulţi episcopi s-au alăturat campaniei, printre care şi cel de Piraeus, Serafim, care a emis deja o declarație în ianuarie, în care susținea că noua lege supune cetăţeanul grec la riscul unui jaf al organelor, împotriva voinței lui. „Suntem cu toții în pericolul de a fi ucişi, înainte de a muri”, se arată în declarație. Organizațiile Bisericii au stabilit seminarii de avertizare a credincioșilor ortodocși, faţă de proiectul de lege, care constituie un „furt de organe”.

www.lacasuriortodoxe.ro