Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

marți, 18 septembrie, 2012

Domnul Petru Costin, decorat la Palatul Mitropolitan

În dmineața zilei, Înalt Prea Sfințitul Mitropolit Vladimir l-a primit în audiență la Palatul Mitropolitan pe domnul Petru Costin, colonel al Serviciului Vamal al RM, responsabil de activitatea muzeistică a instituției.

Prin purtarea de grijă a Domniei Sale, de-a lungul timpului au fost organizate peste o sută de expoziții naționale și internaționale, dintre care 30 cu icoane casnice.

Tot domnul Costin este cel care a refăcut steagurile şi drapelele domnitorilor Moldovei, inclusiv cel al voievodului Ştefan cel Mare, care au luat parte la evenimente de stat.

Pentru munca depusă în acest domeniu, Înalt Prea Sfinţia Sa l-a decorat pe domnul colonel cu Ordinul “Ştefan cel Mare şi Sfânt”, exprimându-şi speranţa că şi în continuare Domnia Sa va activa cu aceiaşi dăruire, punând la dispoziţia publicului larg podoabele spirituale ale înaintaşilor noştri.