19:42, joi, 6 iunie, 2013

Doliu pentru enoriaşii din satul Căpriana, r. Străşeni

Doliu pentru enoriaşii din satul Căpriana, raionul Străşeni. Oamenii l-au petrecut astăzi, pe ultimul drum pe parohul bisericii din sat, Valentin Cojocar, care a fost răpus de cancer. Slujba de înmormântare a avut loc la Biserica ,,Sfânta Cuvioasa Parascheva” din capitală. Printre cei prezenţi la funeralii au fost rude, apropiaţi, dar şi numeroase feţe bisericeşti.

Cu lacrimi în ochi, membrii familiei spun că au pierdut una dintre cele mai scumpe fiinţe.

Enoriaşii au numai cuvinte de laudă. Preoţii spun că regretatul Valentin Cojocar a fost duhovnicul multor oameni şi îndrumător în viaţă a zeci de tineri.

Protoiereul Valentin Cojocar s-a născut pe 21 iulie 1950, în satul Pereni, raionul Rezina. A slujit bisericii 22 de ani, dintre care 15 în satul Coşniţa, raionul Dubăsari, iar 7 ani la Căpriana, raionul Străşeni. S-a stins din viaţă acum două zile, la vârsta de 62 de ani, în urma unei boli incurabile şi a fost înmormântat la cimitirul „Sfântul Lazăr” din capitală.

Sursa: www.jurnaltv.md