Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

18:02, marți, 24 octombrie, 2017

Doamna Lidia Panfil, Om Emerit, Maestru în Artă, Artistă a Poporului, a fost decorată cu Ordinul bisericesc „Cuv. Agafia de la Cușelăuca”, de gr. II. 

Marți, 24 octombrie 2017, ÎPS Mitropolit Vladimir a primit la Reședința mitropolitană din str. București 119, pe doamna Lidia Panfil, Om Emerit, Maestru în Artă, Artistă a Poporului, profesor universitar, şef Catedră „Regie”.

Din 1977 şi până în prezent doamna Lidia Panfil este scenaristă şi regizoare al unui şir de peste 1000 de spectacole, manifestări publice şi concerte.

Pentru meritele deosebite și calităţile spirituale distinse ale doamnei Panfil, puse în evidenţă prin festivităţile consacrate sărbătorilor creştineşti realizate de dumneaei, a fost decorată astăzi de către Mitropolit cu Ordinul bisericesc „Cuv. Agafia de la Cușelăuca”, de gr. II.

Lucrările Lidiei Panfil sunt cunoscute şi apreciate în Republica Moldova. Pe parcursul celor 35 de ani de activitate, iubitorii de artă din ţara noastră au avut posibilitatea de a savura numeroase concerte şi spectacole semnate de această personalitate, printre care spectacolul folcloric „Ca la Nuntă” (1990-1991), cele nouă ediţii (2000, 2004-2011) ale inaugurării Festivalului Internaţional de Muzică „Mărţişor”, prima şi a treia ediţie a Sărbătorii Vinului, nouăsprezece ediţii ale Zilei Protecţiei Copilului (1990-2009), Hramul Municipiului Chişinău (1998-2006), Bradul de Crăciun, Spectacolul de Revelion – 2000 (PMAN), Sărbătoarea Naţională Ziua Limbii etc.

La fel, doamna Panfil a investit un efort deosbit în organizarea numeroaselor spectacole de binefacere pentru copii din orfelinatele din Moldova (1996-2008 – Hânceşti, Cărpineni, Râşcani, Teleneşti, Tighina, Cupcui, Străşeni).

Sectorul Sinodal Comunicare Instituțională și Relații cu Mass-media