11:30, marți, 17 ianuarie, 2017

Dl Mihai Ciobanu, directorul SCM „Sf. Arhanghel Mihail” din Capitală, decorat la popas aniversar

Astăzi, 17 ianuarie, ÎPS Mitropolit Vladimir a primit la reședința mitropolitană pe Prot. Marin Cij, președintele Sectorului Sinodal Asistenţă Spirituală în Instituţiile Medicale, însoțit de către Dl Mihai Ciobanu, directorul SCM „Sf. Arhanghel Mihail”, doctor în medicină, conferențiar universitar, Eminent al Ocrotirii Sănătății – unul dintre promotorii valorilor creştine în instituţiile medicale din ţară.

Recent,  Dl Mihai Ciobanu a ajuns la un frumos popas aniversar – 70 de ani din ziua naşterii.

Cu acest prilej, Ierarhul i-a adresat jubiliarului alese felicitări şi mulţumiri pentru truda depusă pe parcursul ultimelor patru decenii în ogorul medicinei autohtone, apreciind vocaţia, profesionalismul şi contribuţia domniei sale în promovarea valorilor nepieritoare ale Ortodoxiei.

Drept apreciere pentru truda depusă, directorul SCM „Sf. Arhanghel Mihail” a fost decorat de către Întâistătător cu înalta distincţie bisericească – Medalia ”Sf. Binecredincios Ștefan cel Mare”.

Totodată, Mitropolitul a salutat intenția nobilă a Dl Mihai Ciobanu de a susţine campania iniţiată de Sectorul Sinodal Activitate Spirituală în Instituțiile Medicale a B.O.M. – „Biserica şi spitalul – două spaţii complementare sănătăţii fiinţei umane”. Or, dialogul iniţiat în ultimii ani dintre Biserică și instituţiile medicale, dintre preoți și medici se dovedeşte a fi viabil şi necesar, deoarece în centrul acestei problematici ne întâlnim cu omul suferind, cu omul bolnav trupeşte şi sufleteşte, cu omul care în încercările prin care trece se luptă cu suferinţa, căutând sursele refacerii sănătăţii nu numai în ştiinţa şi practica medicală, ci mai ales la Dumnezeu, de la care aşteaptă ajutorul prin Biserică, prin medic şi preot deopotrivă.

La rândul său, Dl Mihai Ciobanu, a mulțumit Arhiereului pentru gestul mărinimos și pentru bunăvoința manifestată, declarându-se dispus să muncească și mai departe, atât cât îi va dărui Dumnezeu zile, pentru promovarea valorilor ziditoare.

Sectorul Sinodal Comunicare Instituțională și Relații cu Mass-media