17:06, miercuri, 10 mai, 2017

Dl Farit Muhametșin, Ambasadorul Federației Ruse în Republica Moldova a fost decorat cu înalta distincție mitropolitană – Ordinul Recunoștinței

Înaltpreasfințitul Mitropolit Vladimir a primit astăzi, vizita Excelenței sale, Domnului Farit Muhametșin, Ambasador al Federației Ruse în Republica Moldova, cu care a întreținut un dialog cordial.

Interlocutorii au făcut o trecere în revistă a cele mai importante subiecte ce țin de dezvoltarea relațiilor între cele două popoare ortodoxe, căzând de acord asupra realizării mai multor acțiuni comune pentru atingerea acestui scop.

De menționat că Ambasada Federației Ruse în Republica Moldova în conlucrare cu Mitropolia Moldovei a desfășurat în ultima perioadă mai multe acte filantropice și acțiuni de caritate în orașele și satele din țara noastră.

În semn de respect și a prețuirii prieteniei pe care a manifestat-o de-a lungul timpul Domnul Farit Muhametșin față de poporul nostru și de valorile sale spirituale, dar și cu prilejul aniversării jubileului de 70 de ani, Vlădica Vladimir l-a decorat pe distinsul oaspete cu înalta distincție mitropolitană – Ordinul Recunoștinței, urându-i sănătate deplină și  realizări frumoase în domeniul de activitate al Domniei Sale.

Sectorul Sinodal Comunicare Instituțională și Relații cu Mass-media