Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

11:11, luni, 1 septembrie, 2014

Discuţii între Primatul Bisericii Ortodoxe Ruse şi Ambasadorul Israelului

Pe 27 august 2014, la reședința Patriarhală de lucru, Sanctitatea Sa Patriarhul Kirill al Moscovei și al Întregii Rusii s-a întâlnit cu doamna Dorit Golender, Ambasador Extraordinar și Plenipotențiar al Statului Israel în Federația Rusă.

În cadrul întrevederii, ambasadorul Israelului a ridicat, în special, problema situației din Țara Sfântă şi a ostilităților din Fâșia Gaza. S-a remarcat acrodul recent de încetare a focului, atins după 50 de zile de conflict.

Potrivit Sanctităţii Sale Patriarhul Kirill, întreaga societate ar trebui să ia parte la soluționarea confruntării, dialogul amplu între credințe fiind factorul important în menținerea păcii.

Participanții la reuniune au mai discutat şi alte chestiuni de interes reciproc.

www.lonews.ro