Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

miercuri, 9 mai, 2012

Discuții de suflet cu elevii din școlile capitalei

În cea de a doua zi din Săptămâna Tineretului Ortodox, părintele Marin Cij şi diaconul Ioan Cij au vizitat Școala de Limbi Moderne și Management şi Liceul “Dante Alighieri” din Chişinău, unde  s-au întâlnit şi au discutat cu elevii şi pedagogii din cele două instituţii de învățământ.

În cadrul întâlnirilor s-a pus accentul pe relațiile şi atitudinea adolescenţilor față de şcoală, familie şi valorile pe care le sădesc acestea în sufletele tinerelor vlăstare. Părintele Marin a venit cu îndemnuri din perspectiva învățăturii creștin-ortodoxe, care stă la baza tuturor forţelor creatoare și a relațiilor sociale sănătoase şi prolifice.

Atât elevii, cât şi profesorii din ambele instituţii au mulțumit slujitorilor pentru vizită şi pentru atenția care o acordă generaţiei în creştere.  Cu această ocazie s-a discutat şi despre posibilitatea creării unor relaţii mai strânse dintre dintre Biserică şi mediul pedagogic în scopul contribuirii comune la educarea corectă și demnă a tinerilor.