Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

13:05, miercuri, 3 august, 2016

Discuții cu privire la protejarea Patrimoniului cultural-bisericesc, cu Viceministrul Culturii, Dl Gheorghe Postică

0-02-01-2607c690648faa5b215256da5d36d017e587b485edd97c38942ec82082be07f0_full.0

Miercuri, 3 august, la reședința mitropolitană cu binecuvântarea ÎPS Mitropolit Vladimir, Secretarul mitropolitan, Prot. mitr. Vadim Cheibaș a avut o întrevedere cu Viceministrul Culturii, Dl Gheorghe Postică, în cadrul căreia s-a discutat despre necesitatea protejării Patrimoniului bisericesc prin eforturile comune ale celor două instituții.

La dialog au mai participat Arhim. Siluan (Șalari) – Președintele Sectorului Sinodal „Mănăstiri și Viață Monahală” și Arhim. Vladimir Poia, Starețul Mănăstirii „Adormirea Maicii Domnului” s. Butuceni, r. Orhei.

Părțile au discutat despre starea cooperării autorității statale Ministerul Culturii cu Mitropolia Chișinăului și a Întregii Moldove, în vederea protejării Patrimoniului cultural-bisericesc. De asemenea a fost vizat și cadrul legislativ al politicilor de protejare al Patrimoniului cultural-bisericesc

Un alt subiect discutat a fost legat de gestionarea contractelor de folosință a bisericilor și mănăstirilor, precum și perspectiva includerii în registrul UNESCO a unor astfel de monumente culturale precum Complexul rupestru din Orheiul Vechi.

În rezultatul discuțiilor, părțile au convenit asupra continuării colaborării bilaterale în vederea valorificării Patrimoniului eclesiastic.

Sectorul Sinodal Comunicare Instituțională și Relații cu Mass-media