Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

16:46, joi, 2 mai, 2013

Discuție de suflet cu angajații Ministerului Muncii, Protecției Sociale și Familiei

IMG_0125

În Joia Mare angajații Ministerului Muncii, Protecției Sociale și Familiei s-au adunat la o discuție de suflet și pentru suflet.

Doamna ministru Valentina Buliga l-a salutat pe părintele Octavian Moșin, venit din partea Direcției mitropolitane să împărtășească câteva gânduri duhovnicești în perioada premergătoare Învierii Domnului. Totodată, s-a vorbit despre recentul acord de colaborare între Minister și Mitropolie, iar această întâlnire constituie un prim pas în apropiere, cunoaștere și depășire a diverselor probleme din societatea noastră.

Preotul Octavian s-a referit la Săptămâna Patimilor, de la semnificație la trăirea creștinilor în aceste clipe sublime, s-a vorbit la aspectul legat de sărăcie-bogăție, fericire, dragoste, precum și idealurile familiei creștine.

Celor prezenți li s-au împărțit iconițe, calendare bisericești, precum și lumânări pascale. Apoi au fost îndemnați să petreacă în deplină liniște și cu evlavie mărețul praznic.

A consemnat Pr. Mihail Bortă