20:27, miercuri, 9 ianuarie, 2013

Direcţia mitropolitană alături de copilaşii internatului din Cărpineni

În toiul sărbătorilor de iarnă Direcţia mitropolitană a venit cu daruri pentru Şcoala de tip internat pentru copii orfani şi rămaşi fără îngrijirea părinţilor din s. Cărpineni, r. Hânceşti.

Mitropolitul Vladimir a pregătit peste 40 de colete pentru micuţii plasaţi în această instituţie.

Darurile au fost transmise de către preotul Octavian Moşin şi dl Alexandru Voleac, care au fost primiţi cu multă căldură de către conducerea şcolii, primarul şi slujitorii satului.

Copiii au venit cu alese poezii, colinde şi cântări, mângâind sufletele celor prezenţi.

Totodată, Mitropolia Moldovei s-a arătat dispusă spre o colaborare cu această instituţie, în special în vederea realizării pelerinajelor la locurile sfinte şi organizarea unor concursuri cu tematică creştină.