Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

7:51, marți, 31 iulie, 2012

Diplomat american în vizită la Seminarul de la Halki

În ziua de 30 iulie 2012, Secretarul de Stat adjunct al Statelor Unite, Philip Gordon, a vizitat Mînăstirea Halki, care adăposteşte Şcoala Teologică a Patriarhiei Ecumenice, închisă forţat de turci în anii 70.
Diplomatul american a fost întâmpinat de Stareţul acestui aşezământ, Mitropolitul Elpidophoros de Bursa, şi a exprimat interesul Statelor Unite în redeschiderea Seminarului. De asemenea, el a transmis salutările calde ale Secretarului de Stat american, Dna Hilary Clinton, către Sanctitatea Sa, Bartolomeu, Patriarhul Ecumenic al Constantinopolului.

Statele Unite au cerut Turciei să permită redeschiderea Seminarului de la Halki, singura şcoală teologică de pe teritoriul canonic al Patriarhiei Ecumenice, fără de care nu pot fi pregătiţi teologi, preoţi şi epicopii care formează Sfântul Sinod al Patriarhiei Ecumenice.

www.theorthodoxchurch.info