15:30, joi, 22 septembrie, 2016

Din Agenda ÎPS Mitropolit Vladimir

img_3304

Joi, 22 septembrie, după Adunarea cu preoții din Protopopiatele Drochia, Florești, Orhei, Rîșcani și Soroca, ÎPS Mitropolit Vladimir a decorat doi ctitori ai Bisericii Ortodoxe din Moldova.

Dl Ștefan Balmuș, a fost decorat cu Ordinul „Meritul bisericesc” de gradul III, în semn de recunoștință pentru activitatea sârguincioasă spre binele și întru mărirea Bisericii Ortodoxe din Moldova.

La raportul Protopopului de Rîșcani, Prot. mitr. Veaceslav Ungureanu, Dl Gheorghe Roșu, Director al IMSP SR Rîșcani, Doctor în medicină,  a fost decorat cu Medalia „Cuv. Paisie Velicicovski”.

Tot astăzi, Întâistătătorul a fost vizitat de un  grup de veterani ai flotei și militari în rezervă, cu care s-a întreținut într-o discuție de suflet.

Sectorul Sinodal Comunicare Instituțională și Relații cu Mass-media