12:35, miercuri, 4 martie, 2015

Descoperire arheologică neaşteptată, în Bulgaria: cruce purtată în procesiune acum 1500 de ani

Arheologii bulgari au descoperit, în orașul Sandanski, o cruce de bronz, care se apreciază că ar avea o vechime de 1500 de ani.

Crucea, care a fost descoperită în timpul săpăturilor din Bazilica Episcopală, a fost folosită în procesiunile liturgice din secolele V și VI după Hristos, conform unui raport al postului privat bulgăresc de televiziune, News 7.

Bazilica Episcopală este unul dintre cele mai mari monumente arheologice din perioada creștină timpurie din Bulgaria.

Descoperirea a fost neașteptată, întrucât se credea că toate artefactele şi vasele utilizate în slujbe fuseseră luate de către cler, atunci când Bazilica a fost incendiată.

Înainte de descoperirea acestei cruci, cu o mărime de peste jumătate de metru, arheologii mai descoperiseră alte două cruci similare, dar de dimensiuni mai mici, aminteşte publicaţia bulgărească Novinite.

Săpăturile arheologice legate de Bazilica, ar trebui să fie finalizate până la sfârșitul verii.

Crucea va fi expusă într-un parc arheologic, la Muzeul din Sandanski, unde vor fi afişate cele mai multe obiecte din primii ani creştini.

www.lonews.ro