23:02, joi, 5 aprilie, 2018

Denia celor 12 Evanghelii, săvârșită în Joia Mare, la Catedrala Mitropolitană „Nașterea Domnului”

În seara zilei de Joi, din Săptămîna Patimilor, cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Mitropolit Vladimir, Preasfinţitul Ioan, Episcop de Soroca, Vicar al Mitropoliei Moldovei, a oficiat Utrenia cu cele dousprezece Evanghelii ale Patimilor, la Catedrala Mitropolitană „Nașterea Domnului” din Capitală.

Denia celor 12 Evanghelii, săvârșită în Joia Mare, este una dintre cele mai frumoase slujbe, care evidențiază momentele dramatice legate de patimile și jertfa Mântuitorului Iisus Hristos. Această sfântă slujbă are ca elemente specifice citirea celor 12 Evanghelii ale patimilor.

Pericopele evanghelice ale acestei slujbe alcătuiesc un tablou complet al suferințelor Mântuitorului, culminând cu răstignirea și moartea Sa pe Cruce. El este Singurul Care Se răstignește pe Sine, fără de păcat fiind, pentru ca noi să fim izbăviți din robia păcatului.

Denia din Joia Patimilor, cu o semnificație aparte și o structură specială, recapitulează și actualizează în conștiința credincioșilor istoria mântuirii, începând cu Cina cea de Taină și continuând cu prinderea Mântuitorului în grădina Ghetsimani, aducerea Lui la arhiereii Ana și Caiafa, condamnarea de către Sinedriu, judecarea de către Pilat, batjocorirea, răstignirea și moartea, încheind cu punerea Sa în mormânt.

Sectorul Sinodal Comunicare Instituțională și Relații cu Mass-media