10:11, miercuri, 26 noiembrie, 2014

Defaimare la adresa liderului Bisericii Ortodoxe a Greciei. Redactorul unui ziar, condamnat

Redactorul-șef și editorul ziarului grecesc Akropolis a fost condamnat la mai multe luni de închisoare, conform agenţiei Romfea.

Acuzaţia formulată de curte poate suna puţin ambiguu: repetate publicații defăimătoare la adresa șefului Bisericii Ortodoxe a Greciei, Arhiepiscopul Atenei, și a altor ierarhi.

După ore lungi de dezbateri, Curtea a constatat că redactorul-șef și editorul s-a făcut vinovat de publicarea unor articole calomnioase la adresa relațiilor existente în interiorul Bisericii, în legătură cu o presupusă complicitate a ierarhilor, şi la adresa stării morale a clerului Bisericii Greciei.

La audieri, reprezentanții Bisericii au demonstrat în mod clar că materialele publicate nu avut nimic de-a face cu realitatea.

De asemenea, trebuie remarcat faptul că, încă de la începutul procedurii judiciare, proprietarul ziarului și directorul executiv, prin avocatul lor, şi-au cerut scuze, pentru ceea ce au scris despre Arhiepiscopul Atenei.

www.lonews.ro