0:34, miercuri, 25 mai, 2016

Decoraţii şi recunoştinţă pentru ctitori şi binefăcători

ctitori

Miercuri, 25 mai, Înaltpreasfinţitul Mitropolit Vladimir a decorat în dimineaţa zilei câţiva ctitori ai Parohiei Mereni.

La raportul depus de Prot. mitr. Vitalie Șaramet, parohul bisericii „Sf. Arh. Mihail și Gavriil” din s. Mereni, r. Anenii Noi, pentru ctitoriile realizate în parohia Mereni pe parcurusul ultimilor ani, susținătorii Parohiei au fost decorați cu distincții bisericești, după cum urmează:

Artiom Doroș,  – Ordinul Meritul bisericesc, gr. II

Igor Termican, – Ordinul Meritul bisericesc, gr. II

Tudor Lungu, – Ordinul Meritul bisericesc, gr. III

Iurie Deleu, – Medalia Sf. Cuv. Paisie Velicicovschi

Valeriu Vieru, – Medalia Sf. Cuv. Paisie Velicicovschi

Mitropolitul a mulţumit binefăcătorilor pentru bunăvoinţa şi eforturile lor, exprimându-şi speranţa că şi în continuare, cu acelaşi zel vor da dovadă de fapte bune şi binecuvântate.

Oaspeţii la rândul lor şi-au manifestat recunoştinţa faţă de Întâistătător pentru frumosul Său gest, asigurându-L că şi de acum înainte vor munci spre binele şi propășirea Bisericii Ortodoxe din Moldova.

Sectorul Sinodal Comunicare Instituțională și Relații cu Mass-media