Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

12:26, miercuri, 11 iulie, 2018

Decorații pentru ctitorii Bisericii Ortodoxe din Moldova din raionul Ialoveni

Miercuri, 11 iulie 2018, Înaltpreasfinţitul Mitropolit Vladimir a decorat în dimineaţa zilei câţiva ctitori ai sfintelor locaşe din raionul Ialoveni.

La raportul Protopopului de Ialoveni, Prot. mitr. Anatolie Stefanov, Mitropolitul a acordat decorații pentru conlucrarea fructuoasă dintre Protopopiatul Bisericilor din raionul Ialoveni și administrația publică locală, dar și cu prilejul declarării anului 2018 – Anul Ștefan cel Mare și Sfânt, Domnitor al Moldovei, după cum urmează:

  • Lilian Carmanu, Președintele raionului Ialoveni – Ordinul „Sf. Binecredincios Ștefan cel Mare”, gr. II.
  • Pavel Damaschin, Comisarul raionului Ialoveni – Ordinul „Sf. Ierarh Petru Movilă”, gr. III.
  • Nicolae Mereacre, Secretarul Consiliului Raional Ialoveni – Ordinul „Sf. Paisie Velicicovschi”, gr. II.
  • Valeriu Racu, Șef secție finanțe – Ordinul „Sf. Paisie Velicicovschi”, gr. II.
  • Tudor Grigoriță – Șef secție cultură – Medalia „Sf. Binecredincios Ștefan cel Mare”.

Cu aceast prilej, Mitropolitul a mulţumit invitaţilor pentru eforturile depuse de domniile lor întru binele şi propășirea Bisericii Ortodoxe din Moldova. Totodată, ÎPS Mitropolit Vladimir a oferit oaspeților săi seturi de literatură religioasă.

La rândul lor, toți cei prezenți au mulțumit Întâistătătorului pentru gestul mărinimos și pentru bunăvoința manifestată, declarându-se dispuși să muncească și mai departe pentru promovarea valorilor ziditoare.

Sectorul Sinodal Comunicare Instituțională și Relații cu Mass-media