Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

10:51, miercuri, 27 noiembrie, 2013

Decorații pentru binefăcătorii Bisericii Ortodoxe din Moldova

Înalt Prea Sfințitul Mitropolit Vladimir a primit la Palatul Mitropolitan pe Președintele Raionului Anenii Noi, Domnul Vladimir Vâzdoagă și pe Primarul orașului Anenii Noi, Domnul Mihail Cheibaș. În cadrul întrevederii, Întâistătătorul a discutat cu invitații desprre relațiile Bisericii cu autoritățile publice locale și despre rolul clerului din Anenii Noi în activitățile socio-spirituale din raion.

Oaspeții au dat o apreciere deosebită activității preoților din circumscripție și au subliniat faptul că Biserica Ortodoxă din Moldova este și va fi unul dintre cei mai importanți piloni ai armoniei și bunei înțelegeri dintre cetățeni.

În semn de recunoștință pentru contribuția adusă spre binele și mărirea Bisericii Ortodoxe din Moldova, Înalt Prea Sfinția Sa i-a decorat pe demnitari cu alese distincții mitropolitane, exprimându-și speranța că și mai departe domniile lor vor continua faptele frumoase și folositoare sufletului.