11:20, joi, 21 iunie, 2018

Decorații mitropolitane pentru reprezentanții firmei „Mobila Masiv” din mun. Chișinău

Joi, 21 iunie 2018, ÎPS Mitropolit Vladimir a decorat la Reședința Mitropolitană reprezentanții firmei „Mobila Masiv” din mun. Chișinău.

În zece ani de activitate, firma „Mobila Masiv” a confecționat 12 iconostase mari, dar și alte obiecte de cult ce înfrumusețează bisericile din țara noastră.

Cu acest prilej Întâistătătorul a acordat ordine și medalii mitropolitane, după cum urmează:

– dl Igor Termican – Directorul general al firmei „Mobila Masiv” și un ctitor de seamă a Bisericii Ortodoxe din Republica Moldova a fost decorat cu înalta distincție bisericească – ordinul „Sf. Binecredincios Voievod Ștefan cel Mare”, gr. II.

– dl Maxim Termican, ordinul „Meritul bisericesc”, gr. II.

– dl Andrei Ivașco, ordinul „Meritul bisericesc”, gr. II.

– dl Ion Galamaga, medalia „Sf. Binecredincios Voievod Ștefan cel Mare”.

– dl Ion Sîrbu, medalia „Sf. Binecredincios Voievod Ștefan cel Mare”.

– dl Victor Jacota, medalia „Sf. Binecredincios Voievod Ștefan cel Mare”.

– dl Arteom Savcenco, medalia jubiliară – „25 de ani de activitate a Întâistătătorului Bisericii Ortodoxe din Moldova – Mitropolitul Vladimir”.

– dl Oleg Corduneanu, medalia jubiliară – „25 de ani de activitate a Întâistătătorului Bisericii Ortodoxe din Moldova – Mitropolitul Vladimir”.

În numele celor prezenți, dl Igor Termican a exprimat recunoștință Mitropolitului Vladimir pentru decorațiile primite și a dat asigurări că și în viitor vor sluji cauza Bisericii Ortodoxe cu multă devoțiune și consacrare.

Sectorul Sinodal Comunicare Instituțională și Relații cu Mass-media