Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

joi, 16 ianuarie, 2014

Decorații la reședința mitropolitană

luis 013

În dimineața zilei de 15 ianuarie, ÎPS Mitropolit Vladimir i-a primit la reședința mitropolitană pe Prot. mitr. Ioan Solonaru, parohul bisericii cu hramul ,,Sf. Împ. Constantin și Elena” din s. Cimişeni r-l Criuleni,  însoțit de dl Luis Maria Juvinel Baiaz, directorul SA Porco Belo din Cimişeni și directorul liceului din localitate d-na Valentina Pisarenco.

La raportul părintelui Ioan, pentru contribuția deosebită la renovarea și sprijinul acordat comunității creștin-ortodoxe din Cimișeni, dl  Luis Maria Juvinel Baiaz, a fost decorat de către Arhipăstor cu medalia ”Ștefan cel Mare și Sfânt”.

Mitropolitul a mulţumit dl  Luis Maria Juvinel Baiaz pentru atitudinea binevoitoare şi efortul considerabil la consolidarea parohiei Cimișeni, totodată exprimându-şi speranţa că şi în continuare, cu acelaşi zel v-a dovadă de fapte bune şi binecuvântate.

Serviciul de presă al Mitropoliei