Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

miercuri, 22 august, 2012

Decorații la Palatul Mitropolitan

În dimineața zilei, ÎPS Mitropolit Vladimir a primit la Sediul Mitropolitan un grup de slujitori și mireni din raioanele Căușeni și Dubăsari. Pentru activitate sârguincioasă spre binele Bisericii, ierarhul a înmânat următoarele distincții:

Dlui Victor Nicu, agent economic – ordinul ”Sf. Ștefan cel Mare”, gr. II, dlui Afanasie Cuțari, primar al s. Copanca, r. Căușeni – medalia ”Sf. Ștefan cel Mare”, Prot. Mitr. Grigore Jelihovschi, paroh al bisericii din s. Sălcuța, r. Căușeni – ordinul ”Cuv. Paisie Velicikovski”, gr. II.

Către jubileul de 50 de ani de viață protoiereul Marin Potoroacă, parohul bisericii din s. Doroțcaia, r. Dubăsari, fost decorat cu medalia ”Sf. Ștefan cel Mare”.

Preoții protopopi din circumscripții, Prot. Mitr. Victor Velciug și Prot. Mitr. Teodor Pelin, prezenți la eveniment, au mulțumit arhiereului pentru apreciere, pentru grijă și pentru binecuvântare în toate lucrările bineplăcute Domnului.