12:15, miercuri, 12 aprilie, 2017

Decorații bisericești către sărbătoarea Învierii Domnului pentru un grup de slujitori din cuprinsul Eparhiei Chișinăului

În dimineața zilei de miercuri, 12 aprilie, ÎPS Mitropolit Vladimir a primit la reședința mitropolitană un grup de slujitori din cuprinsul Eparhiei Chișinăului.

Către sărbătoarea Învierii Domnului nostru Iisus Hristos, pentru activitate sârguincioasă spre binele și propășirea Bisericii Ortodoxe din Moldova, Întâistătătorul a decorat în paraclisul mitropolitan următorii slujitori:

Prot. mitr. Victor Velciug, Protopop de Căușeni – a fost decorat la jubileul de 50 de ani, cu Ordinul bisericesc, Gr. I.

Egumenul Mefodie (Mihai, Arvinte), clericul Mănăstirii „Sf. Prooroc Ilie” din s. Nicoreni, r. Drochia – a fost ridicat în treapta de Arhimandrit și decorat cu dreptul de a purta mitră.

Prot. Andrei Prodan, parohul bisericii „Adormirea Maicii Domnului”, s. Molovata Nouă, r. Dubăsari – decorat cu dreptul de a purta mitră.

Prot. Antonii Istrati, parohul bisericii „Sf. Ierarh Nicolae” din mun. Chișinău – decorat cu dreptul de a purta mitră.

Prot. Vasile Gangan, parohul bisericii „Nașterea Maicii Domnului” din. mun. Chișinău, str. Muncești 167 – decorat cu dreptul de a purta Cruce cu pietre scumpe.

Prot. Andrian Toia, parohul bisericii „Sf. Ierarh Nicolae” din or. Durlești, mun. Chișinău – decorat cu dreptul de a purta Cruce cu pietre scumpe.

Prot. Eugen Răilean, clericul bisericii „Sf. Ap. Andrei” din mun. Chișinău – Dreptul de a purta paliță.

Preot Mihail Macovei, clericul bisericii „Nașterea Maicii Domnului” din. mun. Chișinău, str. Ginta Latină 14 – a fost ridicat în treapta de Protoiereu.

Preot Serghei Mahnovschi, paraclisul „Cuv. Parascheva”, L.T. „Principesa Natalia Dadiani” din mun. Chișinău – Bederniță și camilafcă.

Vorbindu-le celor prezenți, Mitorpolitul i-a felicitat pe toți cu ocazia măreței sărbători a Învierii Domnului, îndemnând preoții să propovăduiască și în continuare cu râvnă, dedicație și cinste Cuvântul Evangheliei lui Hristos, mai ales astăzi, când semenii noștri au nevoie de călăuza și susținerea Bisericii mai mult ca niciodată.

Clericii decorați au mulțumit Arhiereului pentru apreciere, pentru grijă și pentru binecuvântare în toate lucrările bineplăcute Domnului.

Sectorul Sinodal Comunicare Instituțională și Relații cu Mass-media