9:06, luni, 15 octombrie, 2018

De sărbătoarea Acoperământului Preasfintei Născătoare de Dumnezeu, ÎPS Mitropolit Vladimir a participat alături de Sanctitatea Sa Patriarhul Chiril la săvârșirea sfințirii mari a bisericii-monument cu hramul „Toți Sfinții” din Minsk

De sărbătoarea Acoperământului Preasfintei Născătoare de Dumnezeu, ÎPS Părinte Mitropolit Vladimir, Întâistătător al Bisericii Ortodoxe din Moldova a participat alături de Sanctitatea Sa Patriarhul Chiril al Moscovei și al întregii Rusii la săvârșirea sfințirii mari a bisericii-monument cu hramul „Toți Sfinții” din orașul Minsk, Belarus.

La 13 octombrie, în ajunul sărbătorii Acoperământului Preasfintei Stăpânei noastre Născătoarei de Dumnezeu și Pururea Fecioarei Maria, Sanctitatea Sa Patriarhul Moscovei și al întregii Rusii Chiril a săvârșit Utrenia în timpul privegherii în Catedrala Episcopală „Sfântul Duh” din or. Minsk.

La 14 octombrie, de sărbătoarea Acoperământului Preasfintei Stăpânei noastre Născătoarei de Dumnezeu și Pururea Fecioarei Maria, Sanctitatea Sa Patriarhul Moscovei și al întregii Rusii Chiril a săvârșit rânduiala sfințirii mari a bisericii-monument cu hramul „Toți Sfinții” din orașul Minsk și Dumnezeiasca Liturghie în locașul nou sfințit.

După încheierea slujbei dumnezeiești Întâistătătorul Bisericii Ortodoxe Ruse a rostit o predică.

cu referire la http://www.patriarchia.ru/