18:05, duminică, 28 august, 2016

De Adormirea Maicii Domnului, ÎPS Mitropolit Vladimir s-a aflat în mijlocul creștinilor din Măgdăcești

IMG_1261

De Adormirea Maicii Domnului, ÎPS Mitropolit Vladimir s-a aflat în mijlocul creștinilor din s. Măgdăcești, r. Criuleni, unde a săvârșit Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie.

În dimineața zilei, Vlădica Vladimir a fost întâmpinat la poarta bisericii de către parohul sf. locaș, Prot. mitr. Igor Condrea și un grup numeros de copii îmbrăcați în port național, care i-au urat Mitropolitului bun venit în localitatea lor.

La Dumnezeiasca Liturghie, alături de Întâistătătorul Bisericii, s-au rugat Prot. mitr. Vadim Cheibaș, secretar mitropolitan, Prot. mitr. Teodor Pelin, protopop de Criuleni și Dubăsari și un sobor numeros de preoți și diaconi veniți să împărtășească împreună bucuria slujirii praznicale.

Biserica cu hramul Nașterea Maicii Domnului din Măgdăcești, care în toamnă va împlini 20 de ani de la sfințire, a fost arhiplină de credincioși veniți să se roage alături de slujitorii Domnului, pentru pace, prosperitate și belșug în întreaga țară.

La slujbă au fost prezenți și reprezentați ai autorităților publice locale în persoana Dl Iurie Andriuță, Președinte al raionului Criuleni și Dna Liubovi Cojocaru, Primarul s. Măgdăcești.

În timpul Vohodului mic, ÎPS Mitropolit Vladimir a decorat pe parohul bisericii din Măgdăcești, prot. mitr. Igor Condrea și parohul bisericii din s. Boșcana r. Criuleni, prot. mitr. Serghei Golovaci, Secretar de Criuleni, cu cea mai înaltă distincție bisericească – Dreptul de a săvârși Sfânta Liturghie cu Ușile deschise până la rugăciunea Tatăl Nostru, iar clericul bisericii din or. Criuleni, iereul Ioan Țuțuianu a fost decorat cu Cruce de aur.

Duminica de astăzi a fost însemnată pentru Diaconul Nicolae Goreanu, care a fost hirotonit preot pe seama bisericii din s. Cobusca, r. Anenii Noi,  primind cu acest prilej cuvintele de felicitare şi sfaturile duhovniceşti ale Arhiereului.

După săvârșirea Sfintei Liturghii a urmat înconjurul bisericii și un Tedeum de mulţumire, iar mai apoi Vlădica Vladimir a decorat mai mulți ctitori ai bisericii din Măgdăcești cu decorații și diplome mitropolitane.

La final, Mitropolitul felicitat credincioşii cu sărbătoarea Adormirii Maicii Domnului și a împărțit la toți copiii prezenți – cărțulia „Evaghelia pentru cei mici”.

Sărbătoarea s-a încheiat cu vizita la cantina socială de pe lângă biserica din Măgdăcești. Aici, Arhipăstorul a rostit o rugăciune de binecuvântare a acestui așezământ cu menire socială, unde zilnic primesc hrana zeci de persoane nevoiașe.

Sectorul Sinodal Comunicare Instituțională și Relații cu Mass-media