14:25, marți, 4 septembrie, 2012

Dacă credem că suntem nefericiți, merită să privim mai jos: Yemen, ţara unde milioane de oameni mor de foame

Daily Mail publică o serie de fotografii cutremurătoare, care arată adevărata scară a crizei alimentare din Yemen, ţară în care peste 10 milioane de oameni mor de foame.
În imagini, apare un bebeluş atât de slăbit de lipsa hranei încât se zbate între viaţă şi moarte. Aproape un milion de copii sunt în situaţia lui, asta în timp ce bogaţii din Yemen cheltuiesc cu uşurinţă banii, notează sursa.
„Yemenul este în primele 10 ţări din lume în ceea ce priveşte lipsa hranei şi rata sărăciei”, avertizează Mustafa Nasr, şeful unui ONG care se ocupă cu economia yemenită.
Daily Mail scrie că milioane de familii şi-au epuizat toate resursele, după ce preţul alimentelor şi al combustibililor a sărit în aer anul trecut, din cauza tensiunilor politice din Yemen. Cifrele înaintate de ONU sunt îngrijorătoare: în anumite regiuni din ţară, unul din trei copii ar fi subnutrit.
Situaţia a ajuns atât de disperată încât au apărut grupuri extremiste, care promit alimente în schimbul voturilor, scrie Daily Mail.

www.unimedia.md