14:43, vineri, 25 iulie, 2014

Felicitarea PF Patriarh Kiril, adresată ÎPS Mitropolit Vladimir la 25 de ani de slujire arhierească

5P20140725-VAR_5373-1200

Înaltpreasfinţiei Sale, Înaltpreasfinţitului Vladimir, Mitropolit al Chişinăului şi al Întregii Moldove, membru permanent al Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Ruse

Înaltpreasfinţia Voastră!

Vă felicit cordial cu cu ocazia acestei importante aniversări din viaţa Dumneavoastră – 25 de ani din ziua hirotoniei în treapta arhierească.

În ziua prăznuirii icoanei cu chipul Maicii Domnului de Kazan, v-aţi învrednicit de a primi binecuvântarea Duhului Sfânt, prin care aţi devenit Episcop al Bisericii Ortodoxe Ruse.

Anii care au trecut, au fost marcaţi de încercări dar şi de muncă sârguincioasă pe ogorul Domnului. Sub conducerea Înaltpreasfinţiei Voastre se dezvoltă viaţa eparhială şi parohială a Moldovei, se restaurează biserici şi mănăstiri, se organizează activităţi pastoral-misionare, sociale, precum şi cele orientate tineri.

Aş dori să subliniez în mod deosebit eforturile Dumneavoastră îndreptate spre armonizarea relaţiilor dintre Biserică şi Stat în Republica Moldova, în scopul consolidării valorilor familiale şi a tradiţiilor originare ale Ortodoxiei în societate.

Îmi exprim speranţa că această conlucrare va favoriza şi în continuare educarea moral-spirituală a tinerei generaţii, precum şi întărirea relaţiilor interetnice şi concordia socială.

Luând în considerare munca asiduă depusă şi în legătură cu 25 de ani de slujire arhierească, consider binevenită decorarea Înaltpreasfinţiei Voastre cu Ordinul Cuv. Serghie de Radonej, gr.III, astfel încât în anul celebrării a 700 de ani de la naşterea Cuv. Serghie, să deveniţi cavaler complet al acestui Ordin.

Prin mijlocirea Împărătesei Cereşti, Dumnezeu să Vă dăruiască cu tărie sufletească şi trupească, spre a continua slujirea arhipăstorească, ţinându-Vă întru sănătate mulţi ani înainte.

Cu dragoste întru Hristos,

+KIRIL,