Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

vineri, 15 martie, 2013

Cuvânt la lansarea revistei „Altarul Credinţei”

MV

Încercăm să fim alături de credincioşii noştri prin toate mijloacele de comunicare. În ultimele doua decenii au apărut zeci de publicaţii periodice mult aşteptate şi strict necesare. Astăzi abia de supravieţuiesc câteva din ele, care încearcă să reflecte viaţa Bisericii.

Anul 2005 a fost unul hotărâtor în difuzarea informaţiei religioase în format electronic, când am lansat pagina www.mitropolia.md. Astfel în câţiva ani, majoritatea slujitorilor şi credincioşilor accesează tocmai această pagină pentru a afla evenimentele şi activităţile din cuprinsul Mitropoliei Moldovei, în special cele din Eparhia de Chişinău.

Cu greu am editat ziarul mitropolitan „Altarul Credinţei”. Astfel, ne-am consultat şi am decis să-i schimbăm formatul, reorganizându-l într-o revistă, de informaţie bisericească, teologie şi spiritualitate ortodoxă.

Nădăjduim că în paginile acestei reviste va fi cea mai potrivită hrană pentru vârsta fiecăruia care merge pe calea mântuirii. Revista este mult mai practică şi completă decât un ziar şi include gânduri şi meditaţii la întrbările stringente din viaţa unui creştin.

Celor ce munceesc la această publicaţie le zicem Doamne ajută şi inspiraţie!

Al vostru

+ VLADIMIR

Mitropolitul Chişinăului şi al Întregii Moldove