Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

10:53, miercuri, 23 octombrie, 2013

Cursuri pentru episcopii ortodocși nou-instalați

Cu binecuvântarea Sanctității Sale Patriarhul Kirill al Moscovei și al Întregii Rusii, în această perioadă, s-a desfășurat cel de-al 3-lea curs destinat episcopilor nou-instalați ai Bisericii Ortodoxe Ruse, la Institutul de Studii Postuniversitare și Doctorale Sfinții Chiril și Metodiu.

Mitropolitul Ilarion de Volokolamsk, rector al Institutului și șef al Departamentului pentru Relații Externe al Bisericii, a ținut un curs introductiv despre relațiile externe ale Bisericii Ortodoxe Ruse.

Președintele DECR a mai vorbit, de asemenea, despre relațiile dintre Biserici și pregatirea Marelui Sinod Pan-Ortodox, începuta în urmă cu peste 50 de ani.

Cursul avansat s-a ocupat, totodată, de relația Biserică-Stat, de ordinea internă a Bisericii și de problemele sociale și teologice.

www.lonews.ro