Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

vineri, 28 septembrie, 2012

Curs de Muzică Liturgică în ortodoxia americană

Departamentul de Muzică Liturgicăa Bisericii Ortodoxe a Americii (OCA) va inaugura un curs online pentru dirijorii de cor, pentru debutanţi dar şi pentru cei care sunt avansaţi.

Cursul va fi deschis pentru cantori ai Bisericilor ortodoxe, dar şi pentru toţi cei interesaţi de cântarea liturgică ortodoxă. Cursurile vor fi oferite cu titlu de încercare în Dioceza de New York şi de New Jersey timp de trei luni din anul prezent.

Proiectul va fi avansat la scară naţională în 2013. Sunt prevăzute sesiuni de formare muzicală. Timpul de lucru estimat pentru participanţii la curs este de o oră pe zi. De asemenea în fiecare săptămână, va avea loc o întâlnire între profesori şi cursanţi prin Skype.

Iniţiativa se adresază tuturor credincioşilor ortodocşi şi urmăreşte o mai bună cunoaştere a muzicii bizantine ortodoxe în societatea americană.

www.doxologia.ro