10:34, miercuri, 29 august, 2012

Cu ocazia sărbătorii Adormirii Maicii Domnului în Georgiei va avea loc amnistierea unor deținuți.

Cu o săptămână înainte de această sărbătoare la Comisia de amnistie sub președintele Georgiei au fost înaintate 203 cereri de la deținuții care doresc să primească milă și eliberare. Dintre aceștea 25 sunt femei și 8 minori.

Amnistiații în cinstea sărbătorii Adormirii Maicii Domnului vor părăsi instituțiile penitenciare astăzi, după ora 12. După cum a informat președintele comisiei pentru amnistie Elena Tvardoradze, comisia a oferit recomandare pozitivă pentru 131 de persoane. Dintre care pentru 22 dintre deținuți termenul de ispășire a pedepsei a fost micșorat dublu.

În listă deasemenea sunt aflate 14 femei și un minor, după cum informează Tbilisi week.

traducere mag. Vitalii Mereuțanu

www.ortodoxia.md