Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

11:28, sâmbătă, 12 iulie, 2014

Croaţia: Duminică va fi întronizat noul Mitropolit de Zagreb-Ljubljana, Porfirie

În această duminică va avea loc întronizarea noului Mitropolit de Zagreb-Ljubljana, Porfirie, în Catedrala Schimbării la Faţă a Domnului, din Zagreb.

Sanctitatea Sa Irineu, Patriarhul sârb, va sluji Liturghia Arhierească, începând cu ora 9, alături de un număr mare de episcopi ai Bisericii Ortodoxe Sârbe și din alte Biserici locale, precum şi de clerici, monahi și credincioși.

Reprezentanți înalţi şi autorități din Croația, Slovenia, Republica Srpska și Serbia, din Biserica Catolică și celelalte Biserici și comunități religioase sunt așteptaţi să participe la acest important eveniment.

www.lonews.ro