Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

joi, 5 decembrie, 2013

Croația a respins, prin referendum, căsătoriile gay

Croații au votat duminică în favoarea unei reviziuiri a Constituției pentru a interzice căsătoria între homosexuali, într-un referendum solicitat de ONG-uri conservatoare, însă considerat discriminatoriu de militanții pentru drepturile omului, relatează AFP. Potrivit primelor rezultate parțiale, după evaluarea buletinelor de vot din 33% din secții, 65% dintre croați au răspuns afirmativ la întrebarea: “Trebuie căsătoria să fie definită de Constituție ca uniunea dintre un bărbat și o femeie?” Restul au răspuns “nu”. Cu trei ore înainte de închiderea urnelor, participarea era de 26,75%, mult inferioară celei de la referendumul pentru aderarea Croației la UE la aceeași oră (33,79%). Biserica Catolică, cea mai influentă din țară, și-a declarat din plin susținerea organizării acestui referendum. Guvernul de centru stânga, condus de Zoran Milanovic, a făcut apel în aceste zile către cetățeni să voteze împotriva acestui amendament. “Este un referendum trist și fără sens. Sper că este ultima dată când organizăm un astfel de scrutin, de această manieră și asupra acestor chestiuni”, a declarat Milanovic după ce a votat. Însă liderul principalului partid de opoziție, naționalist de dreapta, a declarat că a vota “Da” înseamnă “protejarea valorilor tradiționale”. În 2003, Croația a acordat cuplurilor de același sex aceleași drepturi pe care le au și cuplurile heterosexuale care trăiesc în uniune liberă.

sursa hotnews.ro