12:12, joi, 22 noiembrie, 2012

Criza închide azilele Bisericii din Sparta

Datorită crizei, instituţiile umanitare, orfelinatele şi azilele din Mitropolia Monembasia şi Sparta (Grecia) sunt ameninţate cu închiderea, a declarat Mitropolitul Eustatie.

Vorbind la radio-ul creştin local, mitropolitul a menţionat că este o problemă neobişnuită, căci până în prezent aceste instituţii au funcţionat perfect.

Problemele au apărut o dată cu criza. Sunt multe persoane ajutate de aceste „biserici ale iubirii” care sunt ameninţate să fie date afară.

Majoritatea sponsorilor care aduceau alimente şi materiale în aceste instituţii sunt ei înşişi săraci. Bătrânii care trebuie să plece au fost deja anunţăţi să se întoarcă la familiile lor, însă unii nu au familie. Doar 15 oameni din 90 au fii sau aparţinători, iar ceilalţi sunt singuri pe lume ceea ce face situaţia dramatică.

www.doxologia.ro