Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

miercuri, 26 septembrie, 2012

„Credinţa în Dumnezeu biruie criza”

Duminică 23 septembrie 2012, Mitropolitul de Volokolamsk, Înaltpreasfinţitul Hilarion, din partea Patriarhiei Rusiei a slujit Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie la Biserica Sfintelor Muceniţe Sofia, Pistis, Elpis şi Agapis din Atena.
Mitropolitul rus a evocat criza economică din Grecia şi din Rusia.
El a spus: „Auzim cu toţii cum se vorbeşte în media televizată despre criza economică din Grecia. Când am venit aici, am văzut semnele acestei crize: restaurantele altădată pline, acum zac goale şi pecetea tristeţii şi a depresiei marchează felul de a trăi al poporului grec. Aş vrea să vă spun că poporul rus, la începutul anilor 90, a trecut printr-o criză economică şi financiară mult mai dificilă, atunci când salariile populaţiei au fost reduse nu de două sau de trei ori, ci de zece ori. Atunci oamenii au pierdut deodată toate economiile pe care le adunaseră în decursul vieţii lor. Mulţi erau fără mijloace de existenţă şi fără spreranţa în viitor. Însă Domnul ne-a ajutat să traversăm această criză şi înaintea tuturor credinţa ortodoxă care a ajutat pe oameni în acele zile dificile. Credinţa în Dumnezeu, credinţa că Domnul biruie orice slăbiciune umană, că întoarce orice rău în bine, ne ajută să trecem de aceste momente dificile. Şi această bogăţie spirituală, la care avem acces prin Biserica Ortodoxă, slujbele sale şi mai ales prin comuniunea cu Sfintele Taine, ne ajută să suportăm sărăcia şi greutăţile materiale”.

Traducerea şi adaptarea: Pr. Ioan Valentin Istrati

www.orthodoxie.com