11:59, vineri, 18 mai, 2012

Credincioşii din Germania sunt indignaţi de textul: „rugăciunii dumnezeului iubit al fotbalului”

MUNCHEN. LA 19 mai în Munchen va avea loc meciul final al Ligii Campionilor, dintre echipele de fotbal „Bavaria” (Munchen), şi „Chelsea” (Londra). Către acest eveniment a fost scris un text în stilulul rugăciunii „Tatăl nostru”, „rugăciune către dumnezeul iubit al fotbalului”, care a provocat un val de proteste în rândul credincioşilor. Videoclipul  „Rugăciunea fotbalului” a fost promovată în toată ţara de postul de televiziune din München „SAT.1”. Textul filmului publicitar conţine îndemnuri către „dumnezeul fotbalului” ca să le ajute echipa preferată să marcheze mai multe mingi în poarta advresarului, continuând şi cu cuvintele ” şi ne iartă nouă încălcările noastre, precum şi noi îi iertăm pe arbitri”. Urmează rugămintea a fi sprijiniţi pentru a „câştiga finala Ligii Campionilor şi intra prin aceasta în veşnicie.”

Credincioşii şi-au exprimat indignarea faţă de acest film publicitar, considerându-l o bătaie de joc faţă de sentimentele şi credinţa lor. Cu toate acestea, „SAT.1”, coniseră crtica la adresa sa nefondată. Totuşi clipul blasfemietor, a fost suspendat.

site sursă – www.sedmitza.ru

traducere www.ortodoxia.md