Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

12:16, marți, 21 mai, 2013

Cosmonauţii SSI binecuvântaţi de un episcop

Episcopul ortodox Sebastian de Karaganda şi Chakhtinsk (Kazakhstan) a participat la primirea cosmonauţilor celei de-a 35-a expediţii al Staţiei Spaţiale Internaţionale Nava spaţială Soyuz 07M cu trei cosmonauţi la bord rusul Roman Romanenko, americanul Thomas Marshburn şi canadianul Chris Hadfield, a efectuat aterizarea la 14 mai 2013, într-o regiune a Kazakhstan-ului.

Conform unei tradiţii deja încetăţenite, astronauţii primesc binecuvântarea unui ierarh şi merg la Biserică pentru a se ruga înainte de decolare. În 5 mai, Patriarhul Rusiei, Preafericitul Kirill le-a transmis cosmonauţilor binecuvântarea arhierească cu ocazia Paştilor.

www.doxologia.ro