23:32, joi, 8 ianuarie, 2015

Corul preoților din protopopiatul de Criuleni și Dubăsari l-au colindat pe Mitropolit

IMG_0351

În după amiaza zilei, corul preoților din protopopiatul de Criuleni și Dubăsari condus de Prot. Teodor Vrabie l-au colindat pe  pe Întâistătător la Reședința Mitropolitană.

Colindătorii au vestit Înalt Prea Sfinției Sale Nașterii Mântuitorului Hristos  printr-un un buchet de colinde tradiționale, interpretate într-o manieră originală și cu multă evlavie.

Vlădica Vladimir a apreciat în mod deosebit prestația preoților din protopopiatului de Criuleni și Dubăsari, menționând calitățile vocale și râvna membrilor corului, precum  și trăirea profundă a fiecărui colind în parte.

Răsplătindu-i cu daruri alese, Mitropolitul le-a urat preoților colindători să-și continue frumoasa vocație pentru a aduce creștinilor mai aproape lumina Sfintelor Sărbători de iarnă.