13:44, vineri, 25 ianuarie, 2013

Copiilor grădiniței 56 din capitală li se binevesteşte Cuvântul lui Dumnezeu

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

În ziua prăznuirii Sfintei Mucenițe Tatiana, la paraclisul din incinta Spitalului Clinic municipal “Sf. Arh. Mihail” s-a organizat o sărbătoare de suflet pentru copilaşii grădiniţei 56 din capitală.

Copiii, fiind pregătiţi din timp, au participat la Sf. Liturghie și au primit Sf. Împărtășanie.

În cuvântul de învăţatură preotul Marin Cij le-a povestit copiilor din viața Sf. Mc. Tatiana,  îndemnându-i să fie cuminţi, ascultători faţă de părinţi  şi educatori, şi cu dragoste faţă de  Dumnezeu.

După Sfânta Liturghie copilaşii au primit în dar iconiţe şi cruciuliţe.

De menționat este faptul că în ultimii trei ani bisericuța din incinta Spitalului Clinic municipal “Sf. Arh. Mihail” are o fructuoasă colaborare cu mai multe instituții preșcolare, organizând diverse întruniri şi manifestări  spre formarea morală a copiilor.